Penzijska reforma ne štedi žene

Bez autora
Oct 22 2013

Žene koje se preračunavaju da li da do kraja godine podnesu zahtev za penziju sasvim izvesno ići će u „mirovinu” po važećim propisima, dok one koje prvi uslov ispunjavaju od 2015. godine najverovatnije će ići po nekim novim, pooštrenim uslovima.Koliko težim moglo bi da se zna do kraja godine, jer bi u skupštini do tada trebalo da se ozakoni dalja penzijska reforma koja pogađa samo žene. Setom ekonomskih mera koje je vlada predvidela planirano je da do 2020. gornja starosna granica za žene bude 63 godine, a da se za muškarce zadrži na 65 godina.

Penzijska reforma ne štedi ženeŽene koje se preračunavaju da li da do kraja godine podnesu zahtev za penziju sasvim izvesno ići će u „mirovinu” po važećim propisima, dok one koje prvi uslov ispunjavaju od 2015. godine najverovatnije će ići po nekim novim, pooštrenim uslovima.

Koliko težim moglo bi da se zna do kraja godine, jer bi u skupštini do tada trebalo da se ozakoni dalja penzijska reforma koja pogađa samo žene.

Setom ekonomskih mera koje je vlada predvidela planirano je da do 2020. gornja starosna granica za žene bude 63 godine, a da se za muškarce zadrži na 65 godina.

U 2014. godini žene koje pune 53,8 godina i imaju 35,8 godina radnog staža stiču uslov da se penzionišu. Istovremeno pravo na penziju naredne godine mogu da ostvare i muškarci s navršene 54,4 godine starosti i 40 godina staža. Tako je još uvek po važećem Zakonu o PIO.

Upitan do kada bi postojeći Zakon o PIO po kom bi žene u penziju 2023. išle s najmanje 58 godina starosti i 38 godina staža i muškarci s najmanje 58 godina i 40 godina staža, mogao da bude na snazi, Moma Čolaković, poslanik PUPS-a, kaže, da će se to znati najkasnije do kraja godine, kada predlozi budu na dnevnom radu Skupštine.

– U ovom času set ekonomskih mera koji se tiču pooštravanja uslova za penziju i uvođenja penala za prevremeno penzionisanje se još razmatra. Na njima rade ministarstva rada, finansija, privrede i taj predlog bi na vladi mogao da se nađe do kraja ovog meseca. Za sada je sve u formi predloga –  kaže Čolaković.

Izvesno je da do nekih izmena mora doći, da li do promena u delu pooštravanja penzija ili uvođenja penala ostaje da se vidi, jer su i jedna i druga mera bolne za sve one koji čekaju da ostvare penziju, objasnio je on.

Statistika pokazuje da u Srbiji 70 odsto muškaraca i 50 odsto žena ode u penziju pre vremena. Prosečna starost svih korisnika penzija je oko 70 godina za muškarce i 66 za žene, dok je prosečan staž i žena i muškaraca oko 33 godine, pokazuje statistika PIO fonda.

Cilj uvođenja kaznenih poena za raniji odlazak u penziju je „koliko para toliko muzike”, objasnio je Nikola Altiparkamov, član Fiskalnog saveta.

To praktično znači da ako su dva zaposlena radila isti posao, imali istu platu i jedan ode u penziju s 60, a drugi s 70 godina da nije pravedno da primaju istu penziju, već treba nagraditi onog što je duže radio, objasnio je on.

Bitno je da se ove promene urade na vreme, kako se ne bi dogodilo, kao što je bio slučaj, kaže on, da se starosna granica promeni u jednom danu, što je neprijatno iznenađenje za sve one koji su računali s tim da će se uskoro penzionisati.

Reformom PIO koju je Srbija usvojila precizirano je da bi onom ko ode u penziju samo s ispunjenim jednim uslovom trebalo uvesti penale i to umanjenje od šest odsto za svaku godinu radnog staža , a onog ko je duže radio nagraditi tako što bi mu se svaka godina uvećala za oko sedam procenata.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik